Főmenü
Főoldalra
Átértékelő nyilatkozat
ŐSMAGYAR NYELVEK
A szkíta nyelv
A hun nyelv
Etruszk titkok
Anyanyelvünk
Napkelet vándoraitól
Édes Erdély
Ararát népe
Perelő
Szent erdeinkben
Ősbuda
hodu utu rea
Ősbuda Várvédői
Gyöngyösbokréta
Perkupa
Kisbíró
Kaleidoszkóp
FORUM HUNGARORUM
Keresés a honlapon
Fotóalbumok
Linkek, társoldalak
TOP 10-es oldalak
Napi olvasottság
Honlap statisztika
Belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
REGISZTRÁCIÓ
Keresés a honlapon
Könyvajánló
Statisztika
Te vagy itt a(z)
3894398
látogató!
Ma
250
,
ebben a hónapban
17138
látogató volt.
Jelenleg
0
regisztrált tag
és
6
vendég olvas minket.
Könyvajánló
Tárhelyszolgáltatónk
Unsoft.hu
Kapcsolat
Szerkesztő:
Perkupai Pető Imre
Webmester:
Szekeres Sándor
Új hozzászólás
Neved/nicked*:
(Minden mezőt tölts ki, máskülönben a portál nem fogadja el a beírásodat.)
E-mail címed*:
(Ezt pontosan írd be légy szíves, különben törlődik az üzenet.)
Válasz:
a (1) számú beírásra
Üzeneted:*
Humán ellenőrző kód:
Kedves Hozzászóló!
Írd be ide a fenti képen látható kódot.
Ez a programok által bevitt veszélyes tartalmak beírásának megelőzésére szolgál.
(ha bizonytalan vagy a kód olvasásában, a kis nyilakra kattintva kérhetsz egy másikat)
soproni
(1) számú hozzászólásának szövege:
Vannak, akik az Urál-Altáji nyelvcsalád létezését is kétségbe vonják, pedig az ide besorolt nyelvek nyelvtani felépítése hasonló, jellemzőjük a ragozó (agglutináló) szerkezet, a magánhangzó harmónia, a mássalhangzók torlódásának elkerülése, nem használnak nyelvtani nemeket, és vannak egyéb hasonlóságok is. A „kiterjesztett” nagy ragozós nyelvcsaládhoz tartoznak a finnugor, szamojéd, altáji, török, mongol, mandzsu nyelvek, de van, aki ide sorolja a japán, koreai, ajnu, dravida (pl. tamil), paleoszibériai, a californiai Penuit indián és a kecsua nyelvet is, valamint néhány kihalt nyelvet, mint pl. a sumer, az etruszk, a hun és avar nyelvet.
Ide térkép
Őszintén szólva, nem igen hiszek a nyelvcsaládfák valódiságában, a közeli rokonságban, akár a finnugor és altáji nyelvek, akár az indoeurópai nyelvek rokonságáról van szó. Mivel az egész nyelvcsaládfa elméletet IE-i nyelvészek találták ki, a FU nyelvcsalád le van szűkítve, az IE-i nyelvcsalád pedig kiterjesztve, nem egyszer teljesen alaptalanul! Bár mindkét nyelvcsaládra igaz néhány nyelvtani jellegzetesség, de a nyelvcsaládokon belül óriási eltérések is vannak. Ez az írás az Urál-Altáji nyelvcsaládba sorolt nyelvek közötti hasonló szavakat ismertet, felvet néhány lehetséges összefüggést, rámutatva, hogy a szavak egy része egy ősnyelvből származhat, de néhány nyelvben lehet átvétel is, és a hasonló szavak nem bizonyítanak közös őshazát. Úgy gondolom, a ma finnugornak nevezett nyelv „lingua franka”-ként nagy területen volt valamikor elterjedve Európában, a közös nyelvet sokan átvehették, aminek semmilyen rokonsági alapja nem volt. Akár a finnugor, akár az indoeurópai nyelvcsaládba tartozás nem jelent sem genetikai rokonságot, sem közös őshazát!
A sumer nyelvről
A sumer nyelv ma hivatalosan „szigetnyelv”, vagyis olyan nyelv, amelyiknek nincsenek rokonai, és nem tartozik egyetlen nyelvcsaládba sem. Miután Henry Rawlinson 1835-ben megfejtette a behisztuni feliratot, ezután vette kezdetét az akkád nyelvű ékiratos feliratok megfejtése, majd a kétnyelvű akkád és sumer nyelvű agyagtáblák segítségével a sumer nyelvű ékírásos szövegek megfejtése is. Arra hamar rájöttek, hogy itt egy nem szemita nyelvről van szó, mivel csak a szemita szavakra igaz, hogy három mássalhangzósak a szógyökök, ami a sumerra nem jellemző. J. Oppert turáni nyelvre gyanakodott, de voltak, akik szkíta nyelvnek gondolták. Mára már a szkíta nyelvet is besorolták az IE-i nyelvek közé minden bizonyíték nélkül! Végül Oppert 1869-ben elnevezte sumernek egy ismert „sumer és akkád királyai” elnevezésű felirat alapján. Az agyagtáblák megfejtését elsősorban asszirológusok végezték, és F. Lenormant francia asszirológus még a finnugor nyelvek legközelebbi rokonának tartotta a sumert, de ezt később néhány nyelvész nyomására elvetették! Ma ismét egyre többen vannak, akik a sumer nyelvet uráli eredetűnek tartják, és erre számos bizonyíték van, sok egyező névszó, esetrag, igekötő, kérdőszó, névszóképző, igeképző hasonlít a magyarhoz, és gyakran a finnugorhoz is, rengeted sumer szó uráli eredete bizonyítható!
 
Generálás ideje: 0.03 mp 
Naptár
Fontosabb linkek
Eltévedt időszámítás
Európai Idő
Varga Csaba honlapja
Baranta harcművészet
Index.hu-Fórum
Ózdi Arvisura Társaság
hun.lap.hu
szkita.lap.hu
etruszk.lap.hu
Szavazás
Hogy tetszik a honlap?
Hunos!
Jó
Elmegy
Nem tetszik
Szavazás állása
26 hozzászólás
Információ
Üdvözlöm oldalamon!
Oldalt eddig
3894398
alkalommal keresték fel.
Regisztrált felhasználók száma:
180
Látogatók összesen
1721
alkalommal szóltak a fórum
17
témájához és a honlap cikkeihez.
Legutóbbi 5 felhasználónk:
david
Aranka
Etelka
Kollarne
Antonin8